Patara Deniz Feneri

Antik Patara kentinde yer alan Deniz Feneri yapısı, yeryüzünde bulunan antik fenerler arasında tüm parçaları ile var olan tek örnektir. Yapının Roma İmparatoru Neron tarafından yaptırılmış olduğu yazıtlardan anlaşılmaktadır. Yapı yaklaşık olarak 2000 yaşındadır. Yapı genel olarak yaklaşık 19.5 x 19.5 m boyutlarında olan podyum ve yaklaşık 6 m çapındaki fenerden oluşmaktadır. Ana girişin podyumun kuzey cephesinden olduğu burada bulunan basamak izlerinden anlaşılmaktadır.

Yapının denizde yer alan kuvvetli bir yer sarsıntısı ve akabinde oluşan Tsunami dalgaları sonucunda yıkıldığı düşünülmektedir. Deniz Feneri yapısı çift cidarlı düzensiz taş örgü ile yapılmış ve için harçlı moloz taş ile doldurulmuştur. Yapının orta kısmında iç cidara soketlenmiş taş basamaklar ile yapılmış olan merdiven yer almaktadır. Merdivenlerin belirli bir yükseklikten sonra ahşap olabileceği düşünülmektedir. Girişi batı cephesinde olan Fenerde yükseklik boyunca pencereler vardır.

Prota Mühendislik, hemen hemen tüm parçaları mevcut olan fenerin belirli bir kota kadar yeniden yapılması ve podyum yapısının güçlendirilerek restore edilmesi projelerini üstlenmiştir.

Detaylar

  • Konumİzmir, Türkiye
  • İşverenKültür ve Turizm Bakanlığı
  • Sözleşme Tarihi2007