BIM

Prota, alanında uzman mimar, mühendis ve teknikerlerden oluşan BIM ekibi ile multidisipliner çalışma ortamında tasarım çözümleri sunmaktadır.

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) mekanların fiziksel ve işlevsel özelliklerinin dijital gösterimlerinin üretilmesi ve yönetilmesini içeren bir süreçtir. BIM, projenin yaşam döngüsü boyunca bir veri bankası işlevi üstlenerek yapının planlama, yapım ve kullanım aşamalarındaki süreçleri yönetmekte önemli bir aktördür.

Bir mühendislik firması olarak Prota’nın temel prensiplerinden biri; teknolojik gelişmeleri takip ederek bilgi ve becerilerini geliştirmektir. Bu prensip doğrultusunda BIM’i iş akışlarına uzun süredir adapte etmiş olan Prota ekipleri metro, enerji tesisleri, veri merkezleri, hastane ve eğitim yapıları gibi birçok projede başarılı BIM hizmetleri sunmuştur.

Prota BIM Ekibi

Prota, alanında uzman mimar, mühendis ve teknikerlerden oluşan BIM ekibi ile multidisipliner çalışma ortamında tasarım çözümleri sunmaktadır. Prota, Türkiye’de ilk defa BIM teknolojisi kullanılarak tasarlanan metro hattının tasarımcısıdır. Ulaşım sektörüne BIM teknolojisi ile hizmet veren ilk ekiptir.

Prota’nın tasarımcısı olduğu Türkiye’de BIM ile ihale edilen ilk metro projesi Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hatta dünyanın bu alanda en prestijli ödülü olan AEC Excellence Awards 2017’de Infrastructure (Altyapı) kategorisinde 32 ülke ve 145 katılımcı arasında finalist olmaya hak kazanmıştır.

2018 yılında ise tasarım çalışmaları Prota tarafından yürütülen Ataköy-İkitelli metro projesi AEC Excellence 2018’de Infrastructure (Altyapı) kategorisinde finalist olmuştur.

Bir Prota Geleneği; Sektörün Öncüsü Olmak!

2019 yılında, Prota Mühendislik 3 yıl üst üste finale çıkma başarısı göstererek, “Yılın En İnovatif Firması” kategorisinde finalist olmaya hak kazanan tek Türk firması olmuştur. İlk kez bir Türk firmasının bu ödüle aday gösterilmesinde, BIM ve yeni teknolojileri her zaman takip eden, öğrenen ve uygulayan Prota mühendis ve mimarları en büyük paya sahiptir. Prota BIM ekibi inovatif yaklaşımı ile inşaat sektörüne katkı sağlamaya devam edecektir.